Rozvody elektřiny po bytě a domě by neměly pro nás žádný význam, kdyby nebyly vyvedeny ven ze zdí a zakončeny podle potřeby zásuvkou nebo spínačem. Pokud by se bezpečně zakončily a schovaly pod víčko nebo do krabičky ve zdi, poté se zamalovaly, těžko bychom docílili toho, abychom si mohli rozsvítit. Zároveň si musíme přiznat, že by to skutečně vypadalo dost divně. Zkrátka se to bez těchto komponentů neobejdeme.
vypínač na zdi
Vypínač
by měl být vždy umístěný tak, aby byl v úrovni těla, zkrátka aby se na něho pohodlně dosáhlo, nikdy ho nenalezneme při zemi. V tržní nabídce existuje skutečně mnoho různých provedení, tudíž si můžeme vybrat podle potřeby přesně to, co se nám hodí nebo líbí. Design, barva, nebo volíme spínače podle rozmístění v prostorách.

1.       Každá místnost má mít jedno centrální světlo a pro to bude vhodný jednoduchý spínač s jednou klapkou. Manipulace je s ním jednoduchá, kdy se klapka použije k zapínání světla a k opětovnému zhasnutí. Také se takovému strojku říká jednopólový.
elektrický spínač

2.       Pokud je větší místnost, tak lze použít například lustrový, kdy se ovládají světla z jednoho vypínače, ale má dvě klapky, které se starají o dvě různá svítidla nebo přímo na lustru budou rozsvěcovat postupně dané žárovky.

3.       V domě se setkáme s křížovým mechanismem. To je velmi praktické, jelikož například na chodbě potřebujeme rozsvítit na začátku a abychom zhasli, tak se rozhodně nechceme vracet zpět na začátek a vydat se po paměti po temné chodbě. Ideální je takový mechanismus, když na začátku světlo rozsvítíme a na konci můžeme v klidu druhým spínačem zhasnout. Ovládání je provedeno ze dvou míst.
vnitřek vypínače

4.       Nesmíme zapomínat na schodiště, které bude fungovat na stejném principu jako předešlý typ strojku. Nic méně na temná místa je dobré zvolit se svítící kontrolkou, protože se ve tmě rychle zorientujeme, kde pak můžeme najít klapku nebo tlačítko. Je zároveň vhodné umístit vypínač i v mezipatře.

Velmi praktická je modulární řada strojků od společnosti Schneider, která vyniká nejen vysokou kvalitou, ale zároveň se velmi jednoduše instaluje. Navíc je kompatibilní s celou řadou Unica.


Vypínače mají důležité poslání
3.9 (78.46%)13