Slyšeli jste již někdy pojem Vltavín, ale nevíte přesně o co se jedná? V tomto článku se o něm dozvíte několik informací. Vltavín neprocestoval půlku světa, je to totiž ryze český drahokam. Dříve byl považován za skleněný meteorit nebo úlomek Měsíce, který dopadl na Zemi. Má velmi úzký výskyt, a nejen to z něj dělá světový unikát. Je jím i pro své speciální vlastnosti. Zajímavé je, že Vltavín byl známý už v době kamenné. Stejně jako třeba obsidián má po rozbití ostré hrany, takže ho lze použít i jako primitivní nůž. To objevili již pravěcí lidé, a protože výskyt obsidiánu nebyl u nás znám, používali právě Vltavíny.
Vltavín neboli moldavit získal své jméno podle prvního oficiálního nálezu, což bylo v Týně nad Vltavou (německy Moldauthein). Vltavíny jsou opravdu velice zvláštní pro spoustu svých vlastností. Nemají žádnou určitou krystalovou soustavu, což znamená, že jsou amorfní. Každý kus je tím pádem originálem, nelze najít dva zcela totožné. Vyskytují se ve více barvách a to zelené, černozelené, hnědozelené, ale jsou i průhledné nebo průsvitné. Většinou se vyskytují ve tvarech kulovitých, elipsoidálních, vejčitých, zploštělých nebo protáhlých. Na povrchu najdeme různé rýhy, jamky, hroty či hrbolky.
Tradice spojená s Vltavíny
V jižních Čechách bylo tradicí, že každý muž, který si chtěl vzít ženu, jí musel ke svatbě darovat Vltavín. Byl totiž vnímán jako symbol citů, které muž k ženě chová.
Vltavín v léčitelství
Léčitelé mu datovali kosmický význam. Podle nich umí Vltavíny v těle odhalit nemoc, která zatím ještě nepropukla, a dokonce i stimulovat organismus, aby se s nemocí sám vypořádal. Léčitelé k tomuto často využívají tzv. vltavínové kyvadlo. V psychice prý napomáhá naší intuici a racionálnímu pohledu na okolí i sebe sama.
Informace o drahokamu
Tvrdost: 5,5-6,5
Chemický vzorec: SiO2+Al2O3
Hustota: 2,21-2,96g*cm -3
Index lomu: 1,492
Vryp: bílý