Topení v podlaze přináší celou řadu příznivých vlastností, například finanční úsporu v nákladech za vytápění a samozřejmě i neobyčejný komfort. Místnosti se tímto způsobem vytápí rovnoměrně a příjemné teplo od nohou ocení každý. Na rozdíl od prostor vytápěných radiátory vám není zima na chodidla a můžete se klidně procházet po keramické dlažbě naboso i v lednu.
Co však stále některé jedince přímo děsí, je situace, kdy dojde k úniku vody v topném systému. Pokud totiž praskne klasický radiátor, stačí jen vypustit vodu z topení, nechat radiátor vyměnit a uvést topení znovu do provozu, jenže u podlahového topení musíte doslova rozbombardovat celý obývák, ložnici a kuchyni, dokud neobjevíte prasklinu v trubkách, a pak to znovu celé zalít betonem, nemluvě o vystěhování veškerého bytového vybavení a prachu při stavebních pracích.
Tyto šílené scénáře se skutečně mohly odehrávat, ale to už je dávno za námi. Dnes se totiž k detekci úniku vody v podlahovém topení (i kdekoli jinde) používají sofistikované metody vyhledávání defektů pomocí poslechových tyčí a formovacího plynu. Celý proces pak probíhá velmi jednoduše a rychle a hlavně bez nutnosti stavebního zásahu v obytném prostoru. Mnohdy není nutné ani vystěhovat většinu nábytku, záleží sice na povaze události, ale zpravidla to mívá klidnější průběh a vy se nemusíte obávat demoliční čety, až k vám vtrhne se dvěma sbíječkami a spustí je naráz.
Poté, co instalatéři odhalí místo úniku, odkryje se pouze část podlahy a po opravě se uvede do původního stavu.
I přes tyto peripetie úniků vody, které se naštěstí nestávají tak často, stále patří podlahové topení k velmi žádaným topným systémům a lze je připojovat i ke krbům a krbovým kamnům s teplovodním výměníkem. Tento úsporný a zároveň komfortní systém vytápění vám pak může sloužit desítky let zcela bez závad.